Şub 14, 8 sene önce
, , ,

Koreografi öyküsü | Direne direne kazanacağız!

 

Üzerine bastığınızda ayağınızın izinin çıkacağı parlak bir kumaş, sıçradığı anda elinize yüzünüze bulaşabilecek bir boya ya da üflediğiniz anda uçabilecek renkli kartonlar… 

Ne kadar cesaretlendirebilir sizi?

Bağlılığınızı ne derece ölçebilir?

İşte bu iki soru 12 Şubat Pazar günü Dr. Necmettin Şeyhoğlu tribünlerinde yapılan koreografinin kalbindeydi. Aslında her şey KırmızıMavi forumlarında açılan bir başlıkla başladı. Forum kullanıcıları bu başlıkta önerilerini getirdiler, tartıştılar. Forum kullanıcılarınca geliştirilen bu önerileri de Mavi Ateş Taraftarlar Derneği Başkanı Erol Ünlü’ye sunduk. Ondan aldığımız yanıt büyük bir desteğin habercisi ve Karabükspor’u destekleyen tribünlere sunulan müthiş bir şanstı. Bu şansı iyi kullandık ve koreografi için ihtiyaç olan kırmızı, mavi ve beyaz kartonlar, kumaşlar ve boyalar alındı. 

Cumartesi günü Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadı’nda bu koreografi için hazır bulunan 30 kişilik bir ekiple işe başladık. Koreografinin yapılacağı Güney Kale Arkası Tribünü’ndeki pankart yerleşimi Mavi Ateş tribün lideri Kemal Öztürk ile birlikte kararlaştırıldıktan sonra üst tribün için tasarlanan “İNANIN” karton yazısı, kat arası için planlanan 40×2 metrelik “DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ” sloganı ve Türkiye tribünlerinde bir ilk olan ve genellikle Arjantin tribünlerinde sıklıkla gördüğümüz “kırmızı-mavi kumaş” gösterisi için planlamalar tekrar gözden geçirildi ve iş bölümü yaparak koreografi ekibi işe koyuldu.

karabükspor taraftar

Kale arkası üst tribün için görev alan bir grup arkadaşımız önceden planlanan koltuklarda maç günü yerleştirilecek olan beyaz renkli kartonların yerleşim planlarına dair önizleme gerçekleştirdiler. Hatta bir ara öyle uzmanlaştılar ki karton yerleştirmeyi bırakıp, çabuk olmak ve uğraş isteyecek olan 40×2 boyutlarındaki pankart için zaman tasarrufu yapmak amacıyla sadece beyaz bantlarla işaret koymaya başladılar.

Üst katın yerleşimi bittikten sonra aklımızda kalan soru işaretleri: “Maç günü herhangi bir sorun yaşar mıyız?” ya da “Acaba maç günü taraftarlar bu kartonları doğru bir şekilde kaldırır mı?”… gibi düşünceler çerçevesinde yoğunlaşıyordu. Akıllarımızda bu gibi sorular varken bir yandan da birinci ve ikinci kat arasında yapımı süren 40×2 metrelik “DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ” pankartına yoğunlaşıyorduk.

Yaklaşık 6-7 saat süren bu pankartı bitirdiğimiz anda saate baktığımızda Demir-Çelik lojmanlarından yükselen dumanın büyük bölümünü ciğerlerimize çekmiştik, saat ise 23:00’ü gösteriyordu. Pankartı kurumaya bıraktık ve evlerimize döndük. Ertesi gün karşılaştıklarımız ise kuru bir pankart, üzerileri beyaz bantla işaretlenmiş koltuklar, sağdan ve soldan 6’şar tane gerilmiş kırmızı ve mavi kumaşlar, prosedür takıntılı güvenlik birimleri ve daha çok çalışma isteğimizdi. O andan sonra Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadı’nda ortaya çıkan görüntü şu şekildeydi:

Bu dakikadan sonra planımız şu şekildeydi. Kardemir Karabüksporumuz sahaya çıktığında kartonları üst tribündeki taraftarlar kaldıracak, stadyumda koreografi için belirlediğimiz müzik çalacak, 1. ve 2. kat arasında bulunan 40×2’lik pankart ise açılacaktı. Maç saatine kadar Mavi Ateş Taraftarlar Derneği Başkanı Erol Ünlü abimiz, taraftarlar ve bizim aklımızdaki tek tasarı bu şekildeydi fakat orada bizim dışımızda birileri daha vardı.

Burada işin görünmeyen yüzüne merhaba deme zamanı geliyor. Sabah saat 10:00’da stadyuma son hazırlıklar sırasında girip maç sonunda 21:00 gibi çıktığımız ana kadar bir sürü güvenlik sorunu ile karşı karşıya kaldık. Aslında bu, güvenlik birimlerinin kendi işleyişlerine dair sorunlardan ibaretti, biz de bundan nasibimizi aldık. Bir emniyet görevlisi geldi, bizim ne yaptığımızı sordu, adlarımızı aldı ve gitti. Sonra diğeri geldi, bu işlerden sorumlu olarak iki kişi bildirmemizi söyledi, biz de adlarımızı ve imzalarımızı verdik. Sonra biri geldi, bizden bir önceki emniyet görevlisine verdiğimiz bilgi yazısını sordu, bunun kendilerinde olduğunu söyledik, gitti. Sonra biri daha geldi, kale arkası tribününe Fenerbahçeli taraftarların alınacağını ve bizden olay çıkmayacağına dair söz vermemizi istedi. Evet, bu gerçek.

Son güvenlik dalgası gösteriyor ki futbol stadyumları sözlükler içerisinde yer alan sözcüklerin bile sıkı bir elekten geçirildiği dar çerçevelerin içerisine sıkıştırılmaya çalışılıyor, kontrol ediliyor. Daha ne olmadı ki? Kongolu savunma oyuncumuz için yapılan Fransızca “inan…” pankartı ve Hırvat sol bekimiz Seric için yazılan Hırvatça “seni seviyoruz” pankartı güvenlik birimlerinin bu dilleri bilmiyor olması nedeniyle bu dar çerçevenin sınırladığı eleğe takıldı, tribünlere alınmadı. Olsun… Hayır olmasın. Biz Mabiala’ya İNANIYORUZ, Seric’i de ÇOK SEVİYORUZ! Hem de sizden daha çok ona inanıp, sizden daha çok onu sevip!

Final anına bu gerginliklerle girdik. Mavi Ateş Taraftarlar Derneği Başkanı Erol Ünlü’nün desteğini her an hissettik, üst katta taraftarları Ünal Kazancı abimizle birlikte sürekli yönlendirmeye çalıştık, her an amacımıza bir adım daha ulaştık.

Ve son söze ulaştık. Her ne kadar yönlendirsek de tribünde söylediklerimizin aksini yapar derecesinde hareket eden insanları gördük fakat üzülmedik. Koreografi kale arkası tribünlerinde açıldığında yüzümüze vuran kamera flaşları, taraftar bakışları ve en önemlisi mesajın en büyük ve en kalbinde olanı futbolcuların pankarta ve karton yazıya bakışı her şey için yeterliydi, o an sözü aldık, bu maç bizim olacaktı!

Ve maçı aldık. Bu koreografi gösterdi ki Karabükspor tribünlerinde daha çok koreografiler yapılır ve  Mavi Ateş’in öncülüğünde daha kırmızı, daha mavi tribünler oluşturulabilir.

—–

Hazırladığımız koreografi videosu için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

KIRMIZIMAVİ

KIRMIZIMAVİ

KırmızıMavi | Kardemir Karabükspor Taraftar Platformu

Paylaş "Koreografi öyküsü | Direne direne kazanacağız!"

Sitemiz yorumlara kapatılmıştır.

4 Yorum

 1. 14 Şubat 2012
  Her şeye rağmen direne direne başardık, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
 2. 14 Şubat 2012
  yeni ve daha iyileri de yolda…
 3. 14 Şubat 2012
  Stadları kendilerine ait olan takımlarda böyle sorunlar yok. Süslemeler,koreografi çalışmaları rahatça yapılır.Kimse de karışmaz.Ama bizim gibi takımlarda böyle bir şeye giriştin mi bir sürü engelle karşılaşırsın.Yaşadıklarınız gayet normal.
 4. 17 Şubat 2012
  artık daha da güzel şeyler bekliyecekler bizden 🙂
Arşiv Yazılarımız
Şub 21, 2 sene önce

Kamuoyuna duyurumuzdur (21 Şubat 2018)

Değerli Karabükspor taraftarları… Bugün bir kongre sürecinden daha çıktık. Son dokuz ayda yaşadığımız üçüncü seçim ve ikinci kayyum tehlikesini geride bıraktık. Çok değil, bir sene önce çoğumuzun aklının ucundan geçm…

Ağu 21, 3 sene önce

Röportaj: Emanuel Roşu

KırmızıMavi’nin bir geleneği haline dönüşen röportaj serisi devam ediyor. Avrupa Liglerini ve ülkemiz futbolunu yakından takip eden Romanyalı gazeteci Emanuel Roşu ile Türkiye Ligi, Karabükspor ve Karabüksporumuzda futbol oynayan Rom…

Ağu 8, 3 sene önce

Kırmızı Mavi Spor Kültürü Derneği kuruldu

Değerli Karabüklüler, sporseverler, 2011 yılında başladığımız KırmızıMavi yolculuğunda 7 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla bir dönüm noktasını geride bırakıyoruz. Yaklaşık bir yıldır planladığımız dernekleşme çalışmalar…