Şub 16, 5 sene önce
,

Çalışıyorsa dokunma

karabukspor-trabzonspor_haber_022

20 haftadan beri teknik direktörümüzün kadro seçimlerine, dizilimlerine, oyun şablonuna sadık kalmasına saygı duyduğumuzu her mecrada dile getirdik. Rakibe bağlı olmadan kendi oyununu oynayan, sahaya kendi felsefesiyle çıkan Karabükspor tümüyle Tolunay hocanın eseri. Ve bugüne kadar yaşadığımız tüm gurur ve başarıyı bu felsefeye borçluyuz.

Ancak bugün Trabzonspor karşısında sahaya çıkan ilk 11’imiz yurtdışında da kullanılan şu terimi aklımıza getirdi. . If It Ain’t Broke, Don’t Fix It* . Türkçe meali: Çalışıyorsa dokunma.

Karabüksporun 4-4-2 lik standart oyun şablonu hızlı kanatlar ve çift forvet ile en etkili seviyesine ulaşıyor. İlhan parlak ikinci forvet olarak Eneramoyu desteklerken kanat hücumcuları rakibin kanatları ile geri dönerek, Samba Sow ve Furkan/Musa da rakip hücumlarında geri çekilerek kompakt defansif savunma hattını oluşturuyor. Böylece topun bulunduğu yere göre bir piston gibi iler geri hareket eden komple bir takım oluyoruz.

Bugün sahaya çıktığımızda Tolunay hocanın tercihi Musa-Furkan-Samba üçlüsü ile orta alanı kalabalık tutarak rakibe basmak, top yaparak hücuma çıkmak şeklindeydi. Ancak Trabzonsporun hücumcuları kanatları açılıp, özellikle bizim sağ kanadımızdan hücum etmeye başladığında Erdem kanatta tek başına kaldı ve tabiri caiz ise sağ kanadımız otobana döndü. Golü de orta alanın ortasında oyuna başlayan Adrianın sol kanadı forse etmesi ile yedik.

Kısacası sahaya dizilişimiz ve oyuncu tercihimiz hücumsal anlamda Tranzonsporu göbekten delmek yönünde iken, defansif anlamda kanat bölgelerinde ciddi bir savunma zaafiyeti yarattı.

Çalışan düzene yapılan bu iyimser taktiksel müdahale gerçekçi olarak baktığımızda fark atabileceğimiz maçtan 1 puan almamızı sağlamış olarak görünüyor.

İkinci yarıda duran toptan bulduğumuz gol, ve ardından orta sahadaki başlangıcından bitişine kadar bu günün planı olan ikinci gol ile bu maçı 3-4 e götürme şansını yakaladık.

Karabüksporun önde olduğu maçlarda rakip takımların Karabükspora karşı yapabileceği en kötü hamle orta sahanın ortasından bir adam çıkarıp yerine bir santrafor almaktır. Aynı şekilde Karabüksporun bu hamleye karşı yapacağı en kötü şey ise geri yaslanmak olacaktır.

Bugün her iki kötü senaryoyu da görme fırsatımız oldu. Hami hoca Karabükspor’un Fenerbahçe maçını izlememiş olsa gerek ki Zokora’yı oyundan alırken yerine Janko’yu sahaya sürdü. Bu noktada ikinci yarının başında skor avantajını yakalamak için üstün çaba sarfeden Karabükspor ve buna orta alanda Furkan’ın yokları oynaması sonucunda ileri çıkacak hali kalmayan bir Karabükspor  ile karşılaştık.

Bazen en iyi savunma hücumdur mantalitesinin işe yarayacağı durumlar zuhur edebilir. Bugün maçın son dakikalarında topu ileride tutmamız gerektiğinde topu ileride tutamadık, aksine oyuna Yusuf Erdoğan’ın girmesinden sonra atılan her çapraz top bu defa Ishak’ın kanadında tehlikeye sebep oldu. Keza ikinci golü de bu takipsizlik ve tabiri caiz ise zaten maçı kazandık psikolojisi yüzünden yedik. Karşınızda Olcan gibi etkili bir hücum oyuncusu varken son düdük çalana kadar  oyundan kopma lüksünüz yoktur. Bu yüzden de İshak ın son haftalardaki performansını bir gözden geçirmesi gerektiğini düşünmüyor değilim.

Yedek kulübemizde tam bugün için yaratılmış 3 oyuncu varken Ahmet İlhan, Hamroun ve Jones tan birinin oyun girmemesi de oyunun kopmasını önleyen etmenlerden biriydi diyebiliriz. Çalışan sisteme müdahale edilmesinin aksine çalışmasında sorun olan takıma müdahale edilmemesi bu maç içinde bizi çok zor durumlara soktu diyebiliriz.

Ancak maçın gerçek kırılma anından bahsedersek maç öncesi korkularımızın gerçekleştiğini söylemek mümkün. Skor 2-1 devam ederken Musa Çağıranın rüzgarından devrilen Bosingwa’nın Musa’nın şortuna asılması ve biz penaltı beklerken Trabzon lehine çalınan faul.

Açıkçası maçta her iki taraf için çalınan saçma kararlardan sonra burada söylenebilecek tek şey Süleyman Abay ‘ın Türkiye liginde futbol hakemliği yapmaya yeterli olmadığıdır. Bu konunun da üzerinde fazlaca durmaya gerek görmüyoruz. Zira Karabükspor olarak biz müsamaha değil adalet istiyoruz.

Her hafta söylediğimiz gibi yıldızları olmayan ama kendisi yıldız olan bir takıma sahibiz. Ligdeki konumu ne olursa olsun Trabzonspor gibi bir rakip karşısında alınan 1 puana kahrolur hale geldiysek sahada bu formayı şerefiyle terleten oyuncularımız sayesindedir.

Yine de aralarından bazıları için birkaç kelime fazla etmek gerektiğini düşünüyoruz.

Samba Sow oyun kimliği ve takımımız için üstlendiği kritik rol ile hem savunmada hem hücumda gösterdiği üstün performans ile her hafta bu satırlardan özel bir teşekkürü hakkediyor. Süper ligde bulunduğu mevki içerisindeki en kaliteli oyunculardan biri olduğunu söylemek bizim için gurur verici.

Eneramo ise geldiği günden beri gol sorunumuza adeta merhem oldu diyebiliriz. 3 maçta attığı 3 golün yanında rakip savunmacıları adeta sırtında taşıyarak takımı rahatlatması ile hücum anlamında Karabüksporu bir adım öteye taşımayı başardı.

Son olarak değerli Mavi Ateş için bir paragraf ayırmak istiyoruz. Ekran başında maç içerisinde takıma verdikleri destekten ve hakemi etki altına almalarından ziyade, attığımız goller sonrası rakip takımı kümeye davet eden tezahüratlarını duyduk. Verdikleri destek ve takımı yalnız bırakmayışı takdire şayan Karabüklü hemşerilerimize geçtiğimiz sezonun son haftasını hatırladığımızda zor durumdakilerle dalga geçmek pek yakışmıyor açıkçası.

Paylaş "Çalışıyorsa dokunma"

Arşiv Yazılarımız
Şub 21, 1 sene önce

Kamuoyuna duyurumuzdur (21 Şubat 2018)

Değerli Karabükspor taraftarları… Bugün bir kongre sürecinden daha çıktık. Son dokuz ayda yaşadığımız üçüncü seçim ve ikinci kayyum tehlikesini geride bıraktık. Çok değil, bir sene önce çoğumuzun aklının ucundan geçm…

Ağu 21, 2 sene önce

Röportaj: Emanuel Roşu

KırmızıMavi’nin bir geleneği haline dönüşen röportaj serisi devam ediyor. Avrupa Liglerini ve ülkemiz futbolunu yakından takip eden Romanyalı gazeteci Emanuel Roşu ile Türkiye Ligi, Karabükspor ve Karabüksporumuzda futbol oynayan Rom…

Ağu 8, 2 sene önce

Kırmızı Mavi Spor Kültürü Derneği kuruldu

Değerli Karabüklüler, sporseverler, 2011 yılında başladığımız KırmızıMavi yolculuğunda 7 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla bir dönüm noktasını geride bırakıyoruz. Yaklaşık bir yıldır planladığımız dernekleşme çalışmalar…