Ara 18, 6 sene önce
, ,

Kamuoyuna duyurulur!

km_aciklama_18122014

 

Kardemir Karabükspor taraftarının saygıdeğer futbol kamuoyuna söyleyecekleri var…

Oyuncumuz Larrys Destin Mabiala’nın, geçtiğimiz hafta oynanan Bursaspor lig karşılaşmasında kasıtlı olarak gördüğü kart sebebiyle 2 resmi müsabakadan men cezası aldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Buna göre bir maçlık cezasını Başakşehir’le oynanan kupa maçında çeken Mabiala, kalan cezasını da Eskişehirspor’la oynanacak olan lig karşılaşmasında çekecek. Bilindiği üzere, aynı konu yüzünden teknik direktörümüz Tolunay Kafkas da 1 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı cezası almış ve bu cezayı Başakşehir ile oynanan kupa maçında çekmişti.

Buraya kadar hiçbir şeye itirazımız yok. Talimatlarda ne yazıyorsa bunlar tabii ki uygulansın. İtiraz edeceğimiz bir şey varsa, kendi oyuncumuzun ve hocamızın bu tarz bir uygulamaya gitmiş olmaları ve az sonra detaylarına değineceğimiz saçma kurallardır.

Fakat anlam veremediğimiz bir nokta var; Bursaspor futbolcusu Josue, aynı maçta gördüğü sarı kartla bir sonraki hafta oynayacakları Trabzonspor karşılaşmasında cezalı duruma düştü. Tıpkı Larrys Mabiala gibi ezasını kupa maçında çekip Trabzonspor maçında sahada olmak adına kasten kırmızı kart görmesine ve maç sonunda bunun Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş tarafından da teyit edilmesine rağmen neden herhangi bir yaptırımla karşılaşmadı? Bu soru sadece bizim değil, futbolu uzak ya da yakın takip eden, az çok futbol bilgisi olan, en önemlisi de içinde adalet duygusu barındıran herkesin aklını kurcalayacaktır.

Türkiye’de futbolun belli bir noktaya gelmesini hepimiz istiyoruz. Milli takımın tüm büyük turnuvalara katılmasını, kulüp takımlarının Avrupa kupalarında iddialı hale gelmesini ve ligimizin dünya üzerindeki en prestijli liglerden biri olmasının hayalini kuruyoruz. Peki en basit konuda bile adil davranamazken tüm bunları nasıl başaracağız?

İlkokul çağındaki çocukların bile basit bir mantık yürütme ve kıyaslamayla çözebilecekleri bir konuyu, Türk futbolunu yönetenler adaletli bir şekilde çözmeyi başaramamıştır. Kendi içinde bile tutarsızlığı yüz metre öteden anlaşılan bu karara Türkiye Futbol Federasyonu’nun yetkilileri hangi mantık standartları çerçevesinde varmışlardır?

En basit fakat hayati konularda bile ayakları birbirine dolanarak düğüm olmayı başaran Türkiye Futbol Federasyonu’nun basiret fukarası yöneticileri acaba ülke futbolunu ileriye götürmek için mi görevdedir yoksa önceden yazılan senaryoları uygulamaya geçirmek için mi?

Tartışılması gereken önemli konulardan bir diğeri de halihazırda uygulanan bu kuralın gerçeklikten uzak oluşudur. Kırmızı kart cezasının, kırmızı kart görülen turnuva yerine tüm resmi müsabakaları etkilemesi hiçbir mantıkla izahı olmayan bir uygulamadır. Söz konusu uygulama, bugüne kadar birçok futbolcu ve kulüp tarafından istismar edilmiş ve haksız rekabete yol açmıştır. Tek derdi ülke futbolunun kalkınması olan basiretli bir futbol yönetiminin, öncelikle böyle haksız rekabet yaratan çağ dışı kuralları değiştirmesi gerekir. Fakat derdi futbol üzerindeki rant ekonomisinin sürdürülebilirliğini sağlamak olan, güzel oyundan zerre nasibini almamış, memur zihniyetli ve güdümlü yönetimler, ülke futbolcunun dünya standartlarına ulaşması için çabalamak yerine, ellerine önceden verilmiş talimatları uygulayacak zemini hazırlamaya çalışırlar.

Bu yaşananları herhalde en doğru, Hz.Ebubekir’in şu sözüyle tanımlayabiliriz:

“Mal cimride, silah korkaklarda, karar da zayıflarda olursa düzen bozuktur”

Mevcut federasyonun bu sezonki karar ve uygulamalarından, Kardemir Karabüspor’un bu ligde istenmediğini rahatlıkla okuyabiliyoruz. Tüm bunlara karşı, gösterecek direncimiz de inancımız da inadımız da var. Karabük kenti olarak daha büyük oyunların üstesinden gelmişken, bugün sahnelenmeye çalışılan tiyatroya pabuç bırakmayacağız.

Saygıyla duyurulur…

KırmızıMavi | Kardemir Karabükspor Taraftar Platformu

 

Paylaş "Kamuoyuna duyurulur!"

Duyurular Yazılarımız
Şub 21, 2 sene önce

Kamuoyuna duyurumuzdur (21 Şubat 2018)

Değerli Karabükspor taraftarları… Bugün bir kongre sürecinden daha çıktık. Son dokuz ayda yaşadığımız üçüncü seçim ve ikinci kayyum tehlikesini geride bıraktık. Çok değil, bir sene önce çoğumuzun aklının ucundan geçm…

Ağu 21, 3 sene önce

Röportaj: Emanuel Roşu

KırmızıMavi’nin bir geleneği haline dönüşen röportaj serisi devam ediyor. Avrupa Liglerini ve ülkemiz futbolunu yakından takip eden Romanyalı gazeteci Emanuel Roşu ile Türkiye Ligi, Karabükspor ve Karabüksporumuzda futbol oynayan Rom…

Ağu 8, 3 sene önce

Kırmızı Mavi Spor Kültürü Derneği kuruldu

Değerli Karabüklüler, sporseverler, 2011 yılında başladığımız KırmızıMavi yolculuğunda 7 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla bir dönüm noktasını geride bırakıyoruz. Yaklaşık bir yıldır planladığımız dernekleşme çalışmalar…