Ağu 3, 4 sene önce
, ,

Röportaj | H. Ferudun Tankut

Kardemir Karabüksporumuzun Başkanı H. Ferudun Tankut ile takımımızın Afyonkarahisar’da gerçekleştirdiği ikinci etap kamp çalışmaları sırasında bir röportaj gerçekleştirdik. Röportaj ile ilgili olarak nezaketleri için başkanımıza teşekkür ediyoruz. Aşağıda röportajın videosunu ve röportaj metnini bulabilirsiniz.

Röportaj metni:

Takım küme düştükten sonra Mustafa Bey’den, Murat Bey’den ve Mehmet Ali Şahin Bey’den gelen teklif üzerine tekrardan Kardemir Karabükspor’da görev yapmayı kabul ettim. Bu görevin kabulünden sonra da çok ciddi bir şekilde çalışmalara başladım.

Kongre tarihi itibariyle sürece baktığımızda geç kalınmış gibi kamuoyunda bir algı olabilir. Ben, küme düştükten sonra, o yapmış olduğum görüşmelerden itibaren çalışmalarıma başladım. Tabi o çalışmaların içerisinde bizim için, Kardemir Karabükspor’un geleceği için yapmamız yapmamız gereken en önemli iş de mevcut takımımızın Süper Lig’e göre, Süper Lig’in gelir kaynağına göre yapılmış transferlerdir. Yanılmıyorsam Süper Lig’de düşmemize rağmen aldığımız para 25 milyon TL gibi diye biliyorum. Bu 8. ya da 10. sırada bitirmiş bir takım için 32-35 milyon TL gibi bir rakam. Tabi, bir önceki sene takım 8. bitirince o söylediğim 32-35 milyon civarında bir rakam ve ona göre de yapılan bir transfer politikası var. Bu transfer politikası küme düştükten sonra, PTT ligine düştükten sonra bir anda gelir 6,5-7 milyon liraya düşüyor. Yani yaklaşık bir beş katı gelirde azalma oluyor. Buna göre de futbolcuların en az beş kat fiyat indirimi yapmaları gerekiyor. Bu da zaten mümkün değil. Böyle bir talep ne zaten futbolculardan geldi, ne de bizim onların rakamlarını beş kat aşağıya indirme şansımız olmadığı için kendilerine eğer ayrılmak isteyen varsa yollarımızı ayırabiliriz dedik. Birçoğunuzun da bildiği gibi birtakım futbolcularımızın birer yıllık sözleşmesi kaldığı için sözleşmelerimiz sonlandı. Diğer bir kısım arkadaşlarla da yollarımızı ayırdık.

Dolayısıyla buradaki hedeflerimiz önce PTT Ligi gelirlerine yakın bir takım kurmamızdı. Aksine, mevcut futbolcularımızla yolumuza devam edebilseydik borç daha da katlayacaktı. Bunların çok canlı örnekleri var, belki isim vermemizin bir sakıncası yok fakat bütün sporseverler tarafından isimleri biline birçok örnek var. Bugün amatör kümede, BAL liglerinde olan takımlar var. Kardemir Karabüksporumuzun da böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmaması için biz öyle bir tedbiri daha uygun gördük. Ve şu ana kadar bu noktada yüzde doksana yakın bir başarı sağladık. Yeni bir kadro kurduk, yeni bir yapılanma yaptık. Bu ligi bilen ve Süper Lig’den inmiş birçok arkadaşımızı aramıza kattık.

Portekiz Süper Ligi’nde beş yıl kalecilik yapmış Adriano’yu aldık. Sağ tarafa aldığımız İzzet arkadaşımız PTT Ligi’nin birçok takımında futbol oynamış… Kokalovic iki sene Konyaspor’da futbol oynamış yabancı stoper bir arkadaşımız. Rıza Efendioğlu Balıkesir ve Altınordu gibi ligimizde şampiyon olmuş, iddialı takımlarında futbol oynamış stoper bir arkadaşımız, tecrübeli bir kaptan arkadaşımız. Sol tarafa aldığımız Ergün Teber ve İsmail Dinler var. Ortaya aldığımız Bekir Ozan Bursaspor’da kaptanlık yapan, şampiyonlukta payı olan futbolculardan bir tanesi. Elimizde bizim eski kadrodan Onur Cenik kaldı.

Onun dışında iki arkadaşımız Bertul ve Fatih vardı kadroda düşündüğümüz. Tabi onların da rakamsal boyut itibariyle PTT Ligi’ne adaptasyonu gerekiyordu. Tabi onlarla bunu kabul etme noktasında konuştuğumuzda alacaklarını federasyona verdiklerini söyleyince kamptan kadro dışı kaldılar. Bu yaptıkları hareket tarafımızdan tasvip görmedi. Birçok sorunla uğraşıyorduk bu sene. 24 tane futbolcunun 20 tanesine yakını gitmiş, onların ödemeleri var, alacakları var. Onlara karşı yükümlülüğümüzü yerine getirmemiz gereken rakamlarla boğuşurken, bir taraftan da 14-15 tane transferle uğraşırken 2. kamp döneminde onların sorununu çözeceğimiz bir anda bu iki arkadaşın böyle bir hareketi kadro dışı kalmalarına neden oldu.

Şu anda işte Romanya’dan aldığımız Marius Alexe var, sol tarafa aldığımız Zenke var, bu ligin yabancı statüsünde beş senedir Türkiye’nin de tanıdığı biri, hocamızın Samsunspor’da gol krallığı yaşamış bir futbolcusu. Hocamızın da bu konuda ciddi bir isteği oldu. Zenke de hocaya karşı bir yakınlık güdüyor. Ligde de Zenke’nin çok iyi işler yapacağını düşünerek Zenke’yi transfer ettik. Eski futbolcumuz Kerim Zengin birkaç gün önce kampa katıldı. Sezon başından beri görüşmelerimiz devam ediyordu ama sonuçlandıramamıştık. Yine, Konyaspor’dan kiralık aldığımız Recep Aydın var, Trabzon’dan kiraladığımız Gökhan arkadaşımız var. Köksal var… Yani güzel bir kadro kurduğumuzu ümit ediyoruz. Dört, beş veya altı tane de transferimiz olacak. Tabi bu süre içerisinde görüşmelerimiz devam ediyor. Zannediyorum ki salı, çarşamba ya da perşembe o transferleri de tamamlamış oluruz. 45-50 gündür zor bir işi yaptığımıza inanıyorum, yine de kurduğumuz takımın PTT Ligi’nin iyi futbolcularından oluştuğuna inanıyorum. Hala ligden düşüp de bu sorunlarla boğuşan, çözemeyen kulüplerimiz de var. Biz hemen hemen yüzde doksan sorunlarımızı ortadan kaldırdık diye düşünüyorum. Kamp süresi içerisinde ben çok fazla bulunmadım çünkü sürekli Ankara’da transfer görüşmelerimiz oluyordu. Ama genel kaptan Tolga Gül arkadaşımız kamp süresince ve sportif direktörümüz Seyit arkadaşımız, onlar bütün antrenmanları yakından takip ettiler.

Tabi Kardemir Karabükspor uzun yıllar Süper Lig’de boy gösteren bir takım. Kardemir Karabükspor’un bir işçi takımı, bir fabrikanın ve bir şehrin takımı olması münasebetiyle geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Türkiye’de emek yoğunluğu olan bütün illerde takımımıza karşı büyük bir sempati var. Süper Lig’den aşağıya düşmemiz bu sempatiyi asla ve asla kaybetmez. Bu yüzden de emek yoğunluğu olan, emekçi Karabükspor takımına Karabük halkının da sahip çıkması gerekiyor. Tabi burada Mavi Ateş taraftarlarımızı, Kardemir Karabükspor taraftarlarımızı, Karabükspor’u seven bütün arkadaşlarımızı geçmişte olduğu gibi stada bekliyoruz.

Kardemir Karabükspor büyük bir reklam aracıdır. Bugün çok büyük paralar reklam için ayrılsa bu kadar önemli bir reklam aracı olamaz. Bu bakımdan bunun kıymetini bilerek hareket etmemiz gerekiyor. Ben her zaman geçmişi yad ederek söylemişimdir, Karabük’ün değerlerinin kıymetini bilmesi gerekiyor. Kardemir ülkemiz için bir değerdir, Kardemir’in kıymetini bilmesi gerekiyor. Yine Kardemir Karabükspor bir markadır, emekçi takımıdır, bunun kıymetini bilmesi gerekiyor. Eğer biz bu kıymetlerimizi değerlendirirsek Karabükümüzün tanıtımı noktasında çok değerli katkılar sağlarız diye düşünüyorum.

Sizlere de hoş geldiniz diyorum. Benden sonra kurdunuz sitenizi ama çok yakından takip ediyorum. Facebook, Twitter ve YouTube üzerinden de takip ediyorum. Sizler gibi genç kardeşlerimizi bu tip çalışmalarından dolayı kutluyorum. Karabük’ün, Kardemir’in, Kardemir Karabüksporumuzun sesi oluyorsunuz. İşçi takımı dedik, önünde Kardemir’in, arkasında da emeğin reklamı olan Çelik-iş Sendikamızın ismi vardır. Bu bakımdan bunun kıymetini ve değerini bilmemiz gerekiyor.

Süper Lig’e çıktıktan sonra ayrılmıştım. Kendi rızamla ayrıldım. Herhangi bir kongrede seçim kaybederek değil. Tabi ki dört sezon içerisinde göreve gelen arkadaşlarımız iyi olsunlar diye gayret sarf etmişlerdir. Güzel maçların çıktığı zamanlar oldu, UEFA Kupası’na katıldık. Bunlar güzel şeyler. Bu bakımdan dünü eleştirmek, tenkit etmek yerine önümüze bakacağız. Önümüzdeki günlere bakacağız. Her göreve gelen arkadaşımızın, her görev yapan arkadaşımızın iyi niyetle çalıştığını hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Zaman zaman işler yanlış gidebilir, yanlış sonuçlar doğurabilir. Ben hep söylüyorum, ilk defa düşen bir takım değiliz. 93’te bir yıl kaldık yine düştük. 96-98 sezonlarında iki yıl kaldık yine düştük. Bu sefer de çıktık beş yıl kaldık. Bu bizim için olduğu gibi diğer takımlar için de ilk ve son olmayacaktır. Her sene üç takım düşecek üç takım çıkacak. Dolayısıyla bu sene düşen takımlar içerisinde bu sene Kardemir Karabüksporumuz var. İnşallah tekrar Kardemir Karabüksporumuzu hak ettiği yere tekrar çıkarır, bu sefer 5 yıl değil, on yıllar, uzun yıllar kalmasını arzu ederiz.

Sizler gibi herkesin, her arkadaşımızın imkânları dâhilinde katkı vermesi gerekiyor. Hiçbir şey yapamıyorsa on beş günde bir stada gelip takımına destek vermesi gerekiyor. Maddi açıdan bir beklentimiz de yok taraftarımızdan. Rakamlarımız hakikatten çok düşük, çok cüzi. Stada gelsinler istiyoruz. Bakın bu beş yıl içerisinde en büyük kazanımlarımızdan bir tanesi Karabükümüzde en az Kadıköy kadar etkili olan 13800 kişilik bir stadımız var. Dün teneke tribünlerden geldik, modern bir stada kavuştuk. Bunları bilmek gerekiyor, kıymet vermek ve sahip çıkmak gerekiyor. Bu noktada da herkesin katkı vermesi gerekiyor. Sizler aracılığıyla tüm taraftarlarımıa, Mavi Ateş taraftar grubumuza, Kardemir Karabükspor taraftarlarına, üniversitedeki gençliğimize, genç kardeşlerimize, annelerimize, bacılarımıza, kardeşlerimize ve tüm Karabük halkına takıma sahip çıkılması doğrultusunda talebimi iletiyorum, teşekkür ediyorum.

 

 

Paylaş "Röportaj | H. Ferudun Tankut"

Haberler Yazılarımız
Şub 21, 1 sene önce

Kamuoyuna duyurumuzdur (21 Şubat 2018)

Değerli Karabükspor taraftarları… Bugün bir kongre sürecinden daha çıktık. Son dokuz ayda yaşadığımız üçüncü seçim ve ikinci kayyum tehlikesini geride bıraktık. Çok değil, bir sene önce çoğumuzun aklının ucundan geçm…

Ağu 21, 2 sene önce

Röportaj: Emanuel Roşu

KırmızıMavi’nin bir geleneği haline dönüşen röportaj serisi devam ediyor. Avrupa Liglerini ve ülkemiz futbolunu yakından takip eden Romanyalı gazeteci Emanuel Roşu ile Türkiye Ligi, Karabükspor ve Karabüksporumuzda futbol oynayan Rom…

Ağu 8, 2 sene önce

Kırmızı Mavi Spor Kültürü Derneği kuruldu

Değerli Karabüklüler, sporseverler, 2011 yılında başladığımız KırmızıMavi yolculuğunda 7 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla bir dönüm noktasını geride bırakıyoruz. Yaklaşık bir yıldır planladığımız dernekleşme çalışmalar…